0-6 éves korosztály
Marék Veronika: Prémszakáll és Torzonborz
„Ez a történet úgy kezdődött, hogy Prémszakáll professzor sétálni ment” – és úgy folytatódott, hogy összetalálkozott Torzonborzzal, aki NAGYON JÓ kutya volt, és akinek nem volt hol laknia.
De hogy került Torzonborz az utcára? Hova lett a gazdája? A professzornak nincs szüksége véletlenül egy NAGYON JÓ kutyára? Mi lesz veled, Torzonborz?
7-9 éves korosztály
Kiss Judit Ágnes: Tujaszörny és Nyírfakobold
Habók, az apró nyírfakobold egy napon síró-rívó tujaszörnnyel találkozik az erdőben. Amikor megtudja, hogy Tutunak el kellett hagynia otthonát, a díszkertet, és nincs hova mennie, elhatározza, hogy aznap estére meghívja magához. Aztán Tutu ott ragad a nyírfaligetben, és bár először furcsa neki az új élet, végül több nyírfakobolddal is összebarátkozik. Csakhogy ezt nem mindenki nézi jó szemmel…
Vajon otthonra találhat a hatalmas tujaszörny a kis nyírfakoboldok között? Fedezd fel Habókkal és Tutuval az erdőt, és ismerj meg egy különleges, szívmelengető barátságot!
9–12 éves korosztály
Gimesi Dóra: Amikor mesélni kezdenek a fák
Alíz és Dédi nap mint nap elsétál a Városliget százhuszonhárom éves nyár¬fája mellett. Miután a munkagépek kivágják a vén fát, ők az év¬gyűrűit megérintve visszautaznak az időben: amikor anya, nagyi, Dédi és szépmama még gyerekek voltak… Amikor még vadonatúj volt a Földalatti Vasút, romok közt táncoltak a pestiek, vörös és kék nyak¬kendőt hordtak a gyerekek, és minden egészen más volt, egy kicsit mégis ugyanolyan.
Ifjúsági (12+ korosztály
Somfai Anna: A Fal túloldalán
Flóra, mint minden kamasz folyton falakba ütközik: társadalmi szigorba, tekintélyelvűségbe, megalkuvásokba, elhallgatásokba. Egy családi utazás során szó szerint is megtapasztalja a határokat: a Berlint kettéosztó fal nem engedi tovább.
Kamaszkori lázadás, barátok, első szerelem – összefonódik mindazzal, ami a fal túloldalán van.
Illusztráció
Máray Mariann: Elérhetetlen
A te világod, az én világom. Egy burok, amely egyszerre véd és kirekeszt. Képesek vagyunk beengedni egymást? Hol ér össze e két világ?
A csendeskönyv különleges műfaj. Alkotója kizárólag képekkel mesél, és az olvasóval közösen írja a történetet: az egyik elkezdi, a másik folytatja. A szöveg nélküli könyvek többféleképpen használhatók: mesélhetjük szavakkal vagy nézegethetjük csendben. A képek érzéseket, álmokat, emlékeket idéznek fel. Olyan élethelyzeteket, érzelmeket jelenítenek meg, amelyeket szavakkal nagyon nehéz elmondani. A képek vezetnek és segítenek abban, hogy mindannyian megírhassuk a saját történetünket.
A szakmai zsűri különdíja:
Vibók Ildi: Hangyás család
Mama, Papa, kislány, kisöcsi – ideális család… lehetne. Csakhogy ehhez a családhoz tartozik néhány kutya, egér, papagáj, kaméleon, gyík, béka, kígyó, aranyhal, bütykös csótány, sáska és pár ezer madárpók is. Nem csoda, hogy itt mindig történik valami.
Költözni csakis a legnagyobb télben lehet, esküvőre menet a legfontosabb beszereznivaló egy hörcsögketrec, és ugyan ki mással fordulna elő, hogy beleül egy bonctűbe vagy megharapja egy láma?! Mindennapos eset, hogy egy-egy állat megszökik, elindul feleséget keresni, karácsonyfadísznek képzeli magát vagy iskolába megy.
Micsoda sztorik! Jó ég! Ez ám az igazi hangyás bagázs…
HUBBY különdíj: Zágoni Balázs
Zágoni Balázs: A csillag és a százados
1944 márciusáig Dávid és Péter életébe nem igazán szól bele a háború. De aztán jönnek a tavaszi rendeletek, és ezek hétről-hétre csökkentik a zsidó származású Dávid családjának mozgásterét, míg végül egy csillagos házba kell bezsúfolódniuk. Ennek számos hátránya mellett van egy előnye is: Dávid megismerheti Dobay gróf szókimondó, lobogó hajú lányát, Vilmát.
Míg a Dávid családja egyre nehezebben boldogul, Péterék látszólag zavartalanul élhetnek. De a rendeletek őket is próbára teszik: mernek-e még közösséget vállalnak barátaikkal? És ha igen, meddig? Mert a nyár után következik az ősz, a bombázások sűrűsödnek, a nyilasok pedig egyszer csak átveszik az uralmat, és ezzel beköszöntenek a háború legsötétebb hetei.
Túléli-e Dávid és Péter barátsága, túlélik-e ők maguk az 1944-es évet?
Zágoni Balázs: Szamos-parti Hollywood
A Vitéz János Gimnázium udvarán álló ősöreg fa gyökerei közt a múltba vezető alagutak kanyarognak. Egyre több gyerek szeretné megnézni, milyen is egy másik korszak – ki a családját keresi, ki történelmi tények után kutat, más meg csak sodródik. Főhőseink most 1914-be, a magyar filmgyártás hajnalára mennek vissza, előbb Budapestre, majd Kolozsvárra, hogy megnézzék, Kertész Mihály tényleg azonos-e az Oscar-díjas Michael Curtizzel, akiről házi dolgozatot kell írniuk. Mire azonban elmerülnek a korabeli filmsztárok és színházi estek világában, és Fejó megtanul filmezni, Karolának pedig komoly udvarlója akad, kitör az első világháború. Ekkor döbbennek rá arra, hogy a felszín alatt nagyon erős társadalmi és nemzetiségi feszültségek forrnak, a nagyhatalmi játszmák pedig pillanatokon belül a trianoni határokhoz fognak vezetni.
Zágoni Balázs: Karácsonyi kitérő
Anya, Apa és a három gyerek már előre retteg advent időszakától, mert jól emlékeznek a tavalyi karácsonyra. Akkor semmivel sem készültek el időben, a vendégek túl korán érkeztek, ráadásul egy tepsi isler is odaégett. De idén minden másképp lesz, dönti el a tízéves Emma, és egy darabig valóban úgy tűnik, hogy – a gondos szervezésnek hála – idén békés és boldog lesz az ünnep. Ám egy zebránál kéregető, jó szándékú koldus minden tervet felborít, és még kétségbe ejtőbbé válik a helyzet, mint tavaly. Lehet még szép a karácsonyuk? Vajon ott keresik a karácsony szentségét, ahol kell és érdemes? A HUBBY-díjas Zágoni Balázs szórakoztató, megható és elgondolkodtató új könyvéhez Szabó-Nyulász Melinda készített illusztrációkat.
Zágoni Balázs: Barni könyve
A szerző négyéves kisfiának, különleges, életszerű kalandjait ismerhetjük meg a kis kötetben. Barnabás – azaz most még csak Barni – nagycsoportos óvodás, aki imádja édesapja róla szóló meséit. Így ismerhetjük meg Barnit több kedves és megmosolyogtató szituációban. Megtudhatjuk például, hogy hogyan viszonyul az esti mesékhez, a lefekvéshez, a reggeli ébredésekhez, a pénzhez, a cicákhoz, a kutyákhoz, a tengerparthoz, vagy a Nagyravágyó Földalattihoz, akinek minden vágya, hogy igazi nagy Kék Metró legyen. A rövid kis történetek a gyermeki következetességről, igazságérzetről, együttérzésről, a szülői tekintély szeretetteljes elfogadásáról beszélnek.A kötetet Reményi Schmal Róza elragadó festményei illusztrálják.
Zágoni Balázs: Barni Berlinben
Barni könyvének főhőse belopta már magát a gyermek- és felnőtt olvasók szívébe. A fiatal szerző egy újabb Barni könyvvel kívánja megajándékozni olvasóit. Ezúttal Berlinbe kalauzolja el őket.
Zágoni Balázs: Barni és a lányok: mesék
A Barni-sorozat harmadik darabjában nem csak Barnit láthatják viszont „barátai”, hanem megismerkedhetnek húgaival, Hannával és Dorkával is. A két könyvből – Barni második könyve és Ikrek könyve – álló kötet nyomon követi az immár iskolás Barni kalandjait, repülők, buldózerek, görkori-forradalmak, iskolás élmények, önálló megvalósítások világába enged bepillantást, majd a kistestvérek megszületésének varázsa, az együtt játszás forgataga, a közös csínytevések és az ikrek szimpatikus, sajátos világa ragadja magával az olvasót.