Gyerekeket ütlegelni szigorúan tilos!

 

Csimota Kiadó évek óta dolgozik azon, hogy olyan fontos témákat hozzon közelebb a gyerekekhez, mint a kirekesztés, csúfolódás, a másság elfogadása, az elmúlás vagy a betegségek. Az ő nyelvükön, az ő mindennapjaikból merítve mutatja meg, mi a helyes és a helytelen, és hogyan lehet másként csinálni.

Jogod van! című kötet azután jelent meg, hogy 2006-ban ratifikálták a Gyermekjogi egyezmény szövegét, amely kimondja, hogy „a gyermeknek joga van emberi méltósága tiszteletben tartásához, a bántalmazással – fizikai, szexuális vagy lelki erőszakkal –, az elhanyagolással és az információs ártalommal szembeni védelemhez.”

Csányi Dóra, a Csimota Kiadó főszerkesztője a Jogod van! kapcsán:

"Jó ötletnek gondoltuk, hogy megpróbáljuk leegyszerűsíteni és vicces, közérthető formában bemutatni – hiszen nem árt, hogyha a gyerekek is tudják, nemcsak feladataik és kötelezettségeik vannak, hanem jogaik is. A könyvet sok nyelvre fordították le, viszonylag sikeres vállalkozásnak minősült, és azóta is sok ilyen típusú könyvvel találkoztam világszerte."

A Homoklakó is ezt az érzékenyítő vonalat viszi tovább, nem is akárhogyan: szókimondó, meghökkentő, valósághű módon.

A főszereplő kisfiú más, mint a többiek, és ezt mindenki észreveszi: az óvónéni és a dadus, a gyerekek, a néni az utcán – és ezt az észrevételt mindenki a maga módján kezeli.

Lássuk, hogyan!

Az óvónéni és a dadus: a tőlük telő legnagyobb türelemmel, minden trükköt bevetve, hogy segítsék őt beilleszkedni a csoportba. A kisfiú legjobban az udvaron érzi magát, a lila traktorgumi tövében elbújva – úgyhogy az első napon itt ebédel. A másodikon már az udvari kisasztalnál, a következő héten pedig a csoportszobában – köszönhetően a viharnak –, megmosdatva, tiszta ruhában.

A gyerekek vegyes érzésekkel fogadják: először csak távolról figyelték, és azon gondolkodtak, ki ez, miért ilyen fura, és hogy biztosan a föld alól jött – szutykos, félelmetes. Így lett belőle a Homoklakó. Másnap felbátorodva már nem csak távolról nézték őt. Csúfolni kezdték, mindenkinek más dolog jutott eszébe róla. Ijesztő, büdös, koszos, nem akarnak mellé ülni, és szóba se akarnak állni vele.

Homoklakó - az öreg néni

 

Az öreg néni az utcáról az ezeréves gondolatmenettel a fejében fogadta: ő egy rossz gyerek, buta gyerek, és az ilyen verve jó – és már üti is a kezét. Tette helytelenségére hamar rájön, mikor meghallja a Homoklakó kiabálását: „Gyereket ütlegelni szigorúan tilos! Kivéve félrenyelés esetén, térdünkre fektetve, lassú ritmusú, erőteljes mozdulatokkal, hátba. TILOS továbbá a pofon, a meglegyintés, a barack, az arccsipkedés, és a körmös is. NEM ÉR emellett a rángatás, a leszorítás, a fojtogatás, a karmolás, a hajhúzás, a lökdösés, a taszigálás, a hátbavágás, a gyomrozás, a gáncsolás, a rugdosás, sőt a fenéken billentés sem!”

„Magyarországon zéró tolerancia él a gyermekbántalmazás tekintetében, egy kiskorút tehát semmilyen formában nem lehet kitenni erőszaknak.” (PINTÉR–TÓTH: A BÁNTALMAZOTT GYERMEKEK – GYERMEKJOGOK ÉS GYERMEKBÁNTALMAZÁS)

A néni tettének köszönhetően a gyerekek is rádöbbennek, hogy ilyesmik velük is előfordulnak időnként: ki a tesó haját húzza, kit az unokatesó üt, kit az édesapa pofoz fel, kivel a balettos néni kiabál – és ez cseppet sem helyes, sőt nagyon rossz érzéseket kelt.

Helyes azonban: megvigasztalni, megsimogatni azt, akit bántanak, és a legjobb: kiállni mellette és megvédeni. Így történt, hogy mikor a gurulós szatyros néni az utcán újra az ovi felé sétált, közösen kiabáltak utána: „Itt jön a verekedős néni! Aki nem tudja, hogy gyereket ütlegelni szigorúan tilos! Kivéve félrenyelés esetén…”

A Homoklakó gyerekek

A mese több, bántalmazásnak minősülő részletet rejt magában. Legkirívóbb a Homoklakó ellen elkövetett kézre csapás a néni által, ugyanakkor kimeríti a fogalmat a társaitól elszenvedett csúfolódás és kirekesztés is. Az, hogy a dadus mosdatja és öltözteti tiszta ruhába, az elhanyagolás jelének tekinthető, ami szintén a bántalmazás egy formája, de néhányan a gyerekek közül is szenvedői annak: a kisfiú, akit apukája felpofozott, vagy a balettoktató által megszégyenített kislány.

Egy 2016-ban, az UNICEF által végzett felmérés eredménye: „a fizikai bántalmazásnak minősülő pofont és a gyermek bezárását a válaszadók 16, illetve 9 százaléka nem tartja bántalmazásnak. A válaszadók 6 százaléka szerint nem minősül lelki gyermekbántalmazásnak az, ha azt mondja a gyermekének: »Bárcsak meg se születtél volna!« Minden harmadik válaszadó szerint elfogadható, ha ráüvölt a gyermekére. A gyermek nyilvános megszégyenítésének kérdéséről minden nyolcadik válaszadó azt nyilatkozta, hogy az nem tartozik a gyermekbántalmazás kategóriájába.” (PINTÉR–TÓTH: A BÁNTALMAZOTT GYERMEKEK – GYERMEKJOGOK ÉS GYERMEKBÁNTALMAZÁS)

Gyerekeket ütlegelni szigorúan tilos!

A négyéves kortól ajánlott könyv tehát igen fontos és súlyos témával foglalkozik, mindezt mesébe ágyazva, valódi szituációkkal szemléltetve, amelybe a gyerekek is könnyedén beleélik magukat (ezt mutatja az a momentum, amikor a néni ütését látva mindenkinek eszébe jut egy-egy őt ért sérelem különböző emberektől).

A kötetet a mese hossza és viszonylag bonyolult felépítése miatt inkább az 5-6 éves korosztálynak ajánlanám olvasásra, a felnőttek számára viszont mindenkinek, egytől egyig javaslom!

Az első olvasás után mindenki eszébe jól bevésődik a szabály, mint amolyan mantra: „Gyereket ütlegelni szigorúan tilos! TILOS továbbá a pofon, a meglegyintés, a barack, az arccsipkedés, és a körmös is. NEM ÉR emellett a rángatás, a leszorítás, a fojtogatás, a karmolás, a hajhúzás, a lökdösés, a taszigálás, a hátbavágás, a gyomrozás, a gáncsolás, a rugdosás, sőt a fenéken billentés sem!”

Bántalmazás esetén segítséget kérhet az UNICEF oldalán található bármely segélyszervezetnél: HOVA FORDULJ A BAJBAN?

Források:

  • Pintér Ádám–Tóth Judit Nikoletta: A bántalmazott gyermekek – Gyermekjogok és gyermekbántalmazás, Statisztikai Szemle, 95. évfolyam, 8–9. szám. Utolsó letöltés: 2022. 01. 15.
  • Tasi Katalin: A Homoklakó, Csimota Kiadó, Budapest, 2021